Gense finalen i Extreme Sailing Series hvor Alinghi løb med guldet

0

Alinghi holdt fast i føringen og vandt Extreme Sailing Series 2016. SAP Extreme Sailing Team ender udenfor podiet. Gense finalen og sæsonen her.

SYDNEY: Fik du ikke set de afsluttende sejladser af Extreme Sailing Series, kan du nu slå fødderne op, læne dig tilbage og nyde fremtidens kapsejlads, som vi bare venter på, at verden udenfor de professionelles rækker accepterer og omfavner.

Hård sejlads lå forud for finalesejladserne, og det schweiziske fastholdt sin 19-pointsføring over Oman Air med Red Bull på tredjepladsen. Det er Alinghis tredje sejr i Extreme Sailing Series, holdet vandt også i 2008 og 2014 i de ældre Extreme 40-både, som nu er afløst af de foilende GC32’ere.

Har du ikke hele aftenen til at se alle finalesejladserne, så kan du nederst i artikel se sæsonens højdepunkter i ultrakort format.

Extreme Sailing Series™ Act 8, Sydney standings after Day 4, 25 races (11.12.16):
Position / Team / Points

1st Alinghi (SUI) Arnaud Psarofaghis, Nicolas Charbonnier, Timothé Lapauw, Nils Frei, Yves Detrey 238 points.
2nd SAP Extreme Sailing Team (DEN) Jes Gram-Hansen, Rasmus Køstner, Mads Emil Stephensen, Pierluigi De Felice, Renato Conde 226 points.
3rd Oman Air (OMA) Morgan Larson, Pete Greenhalgh, James Wierzbowski, Ed Smyth, Nasser Al Mashari 215 points.
4th Red Bull Sailing Team (AUT) Roman Hagara, Hans Peter Steinacher, Stewart Dodson, Adam Piggott, Brad Farrand 215 points.
5th Land Rover BAR Academy (GBR) Neil Hunter, Chris Taylor, Will Alloway, Sam Batten, Adam Kay 193 points.
6th RNZYS Lautrec Racing (NZL) Chris Steele, Graeme Sutherland, Luca Hyatt Brown, Harry Hull, Logan Dunning Beck 178 points.
7th Visit Madeira (POR) Diogo Cayolla, Frederico Mello, Gilberto Conde, Luís Brito, Tom Buggy 177 points.
8th Team Australia (AUS) Sean Langman, Seve Jarvin, Marcus Ashley-Jones, Gerard Smith, Rhys Mara 132 points.

Extreme Sailing Series™ 2016 overall standings
Position / Team / Points

1st Alinghi (SUI) 101 points.
2nd Oman Air (OMA) 99 points.
3rd Red Bull Sailing Team (AUT) 91 points.
4th SAP Extreme Sailing Team (DEN) 83 points.
5th Land Rover BAR Academy (GBR) 70 points.
6th Visit Madeira (POR) 63 points.
7th CHINA One (CHN) 29 points.
8th Team Turx (TUR) 11 points.

Gense hele sæsonen i kort format: