Se video fra Optimisternes megastævne på Gardasøen

0

901 optimistjoller var med ved årets udgave af Garda Meeting, som er verdens største optimistjollestævne. Danske Emil Kjær vandt over 900 af dem.

Hvert år siden 1988 har danske optimistjollesejlere sat kursen mod Gardasøen i påsken for at kickstarte sejlsæsonen med en træningslejr efterfulgt af et stævne, som over de sidste år er blevet til verdens største.

I år var ingen undtagelse, og Danmark stillede med 54 sejlere, som skulle prøve at finde vej gennem den labyrint, som 900 sejlere kan lave for sig selv på første opkryds.

Det samlede stævne – det 34. Garda Meeting i rækken – blev vundet af norske Mathias Berthet foran Demetrio Sposato (ITA) og Valentin Müller (GER).

I den efterfølgende Country Cup, hvor den bedste sejler fra hver nation deltager, kunne danske Emil Kjær tage sejren efter tre sejladser.

Resultater fra Gold Fleet – Garda Meeting:

No Numero Nome Punti 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 NOR 3819 Berthet Mathias, Maschio, KNS 37,0 3 2 2 6 1 6 1 3 (15) 13
2 ITA 8216 Sposato Demetrio, Maschio, club velico crotone 38,0 3 7 5 8 (9) 1 3 1 1 9
3 GER 1010 Müller Valentin, Maschio, BYC 53,0 1 3 3 (28) 2 1 2 2 18 21
4 FIN 1078 Laukkanen Noel, Maschio, Helsngfors Segelklubb 53,0 4 1 1 9 8 19 4 4 (54) 3
5 GER 1011 Mohr Roko O.K., Maschio, PWV 57,0 5 5 1 1 3 3 4 2 (127) 33
6 POL 1891 Golebiowski Jakub, Maschio, SSW ILAWA 67,0 6 16 5 20 9 4 3 (ufd) 3 1
7 DEN 8525 Kjaer Emil, Maschio, Skovshoved 69,0 2 1 10 2 9 9 14 8 (40) 14
8 ITA 8321 BEDONI MATTEO, Maschio, FRAGLIA DELLA VELA RIVA DEL GA 73,0 12 5 3 1 3 10 3 12 24 (32)
9 POL 1828 Kosmalski Patryk, Maschio, CHKZ Chojnice 76,0 1 3 4 16 2 5 1 5 39 (81)
10 ITA 7868 Sepe Giulia, Femmina, Circolo della vela di Roma 82,0 9 3 25 1 10 2 9 5 (58) 18

Resultater fra Country Cup – Garda Meeting:

No Numero Nome Punti 1 2 3
1 DEN 8525 Kjaer Emil 8,0 1 4 3
2 MLT 86 Farrugia Vella Craig 8,0 3 3 2
3 NOR 3819 Berthet Mathias 13,0 6 6 1
4 GER 1011 Mohr Roko O.K. 14,0 7 2 5
5 ITA 8705 Gradoni Marco 16,0 9 1 6
6 SWE 4624 Moss Alice 18,0 4 7 7
7 SUI 1775 Casco Achille 20,0 8 8 4
8 POL 1865 Kapalka Slawomir 23,0 2 9 12
9 LAT 59 Atilla Martin 23,0 5 5 13
10 LTU 701 Ivanauskas Laurynas 31,0 11 12 8
11 USA 17990 Amthor Benton 33,0 13 10 10
12 FIN 1884 Korhonen Ville 35,0 10 16 9
13 UKR 1 Gumenko Yurii 38,0 16 11 11
14 TUR 3501 ARIKAN OKYANUS 39,0 12 13 14
15 CZE 798 Mlejnek Tomáš 43,0 14 14 15
16 CRO 1133 Palko Aurora 52,0 18 18 16
17 KUW 316 Alqasar Abdullah 53,0 17 17 19
18 BER 1205 Ringsted Magnus 55,0 19 19 17
19 IRL 1537 McEvoy Dylan 56,0 15 20 21
20 RUS 13192 Birkle Aleksandr 57,0 20 15 22
21 EST 216 Ounap Angeliina Maria Isabel 61,0 22 21 18
22 ESP 2520 Garcia De La Casa Nora 63,0 21 22 20

Læs mere om, hvordan du deltager ved Garda Meeting her.